ELXV101ELL181ML20S
DigiKey Part Number
565-ELXV101ELL181ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV101ELL181ML20S
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Detailed Description
180 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXV101ELL181ML20S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
620 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C