ELXU451LGC302MD95U
DigiKey Part Number
565-ELXU451LGC302MD95U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXU451LGC302MD95U
Description
CAP ALUM 3MF 20% 400V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
16.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
32.6 A @ 3 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.102" (28.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.898" (99.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C