ELXS601VSN221MA45S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 40
Datasheet
220 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS601VSN221MA45S
DigiKey Part Number
565-ELXS601VSN221MA45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS601VSN221MA45S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 600V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS601VSN221MA45S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9734 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C