ELXS161VSN182MA30S
DigiKey Part Number
ELXS161VSN182MA30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS161VSN182MA30S
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXS161VSN182MA30S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
3.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.43 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C