ELHX401VSN471MP60S
DigiKey Part Number
565-ELHX401VSN471MP60S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHX401VSN471MP60S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELHX401VSN471MP60S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5894 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.461" (62.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C