ELHX351VSN381MP45S
DigiKey Part Number
565-ELHX351VSN381MP45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHX351VSN381MP45S
Description
CAP ALUM 380UF 20% 350V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
380 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELHX351VSN381MP45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.0523 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C