ELHS501VSN271MR45S
DigiKey Part Number
565-5110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHS501VSN271MR45S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELHS501VSN271MR45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1021 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C