EKZN800ELL821MLN3S
DigiKey Part Number
565-4123-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN800ELL821MLN3S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL TH
Detailed Description
820 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKZN800ELL821MLN3S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C