EKZN500ELL331MJ20S
DigiKey Part Number
565-5008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN500ELL331MJ20S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKZN500ELL331MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.03 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.06 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C