EKZM100ELL152MJ16S
DigiKey Part Number
565-3563-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZM100ELL152MJ16S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
1500 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKZM100ELL152MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.056 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.76 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C