EKZH160ELL332ML20S
DigiKey Part Number
565-EKZH160ELL332ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH160ELL332ML20S
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 mF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZH160ELL332ML20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.4375 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.25 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C