EKYC160ELL123MM30S
DigiKey Part Number
565-EKYC160ELL123MM30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYC160ELL123MM30S
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
12000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 24mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYC160ELL123MM30S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
3.1535 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.71 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C