EKYC101ELL680MJC5S
DigiKey Part Number
565-EKYC101ELL680MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYC101ELL680MJC5S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V TH
Detailed Description
68 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 140mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYC101ELL680MJC5S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
448 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.12 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C