EKYB6R3ELL123MM25S
DigiKey Part Number
565-EKYB6R3ELL123MM25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB6R3ELL123MM25S
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
12000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYB6R3ELL123MM25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.0005 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.53 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C