EKYB630ELL331MJ25S
DigiKey Part Number
565-EKYB630ELL331MJ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB630ELL331MJ25S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYB630ELL331MJ25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
775 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 100 kHz
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C