EKYB500ELL222ML40S
DigiKey Part Number
565-EKYB500ELL222ML40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB500ELL222ML40S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKYB500ELL222ML40S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.925 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C