EKYA250ELL392ML25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 12
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 699
Datasheet
3900 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKYA250ELL392ML25S
DigiKey Part Number
565-EKYA250ELL392ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA250ELL392ML25S
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKYA250ELL392ML25S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.1975 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.93 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C