EKXQ401ELL680MM20S
DigiKey Part Number
565-EKXQ401ELL680MM20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXQ401ELL680MM20S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXQ401ELL680MM20S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.06 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C