EKXQ401ELL101MM25S
DigiKey Part Number
565-EKXQ401ELL101MM25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXQ401ELL101MM25S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXQ401ELL101MM25S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
660 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.122 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C