EKXN421ELL221MM45S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 83
Datasheet
220 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EKXN421ELL221MM45S
DigiKey Part Number
565-EKXN421ELL221MM45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXN421ELL221MM45S
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKXN421ELL221MM45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9475 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C