EKXN351ELL820ML20S
DigiKey Part Number
565-EKXN351ELL820ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXN351ELL820ML20S
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Detailed Description
82 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXN351ELL820ML20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
615 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5375 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C