EKXJ421ELL470MK35S
DigiKey Part Number
565-EKXJ421ELL470MK35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ421ELL470MK35S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXJ421ELL470MK35S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
505 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.2625 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C