EKXJ401ELL680MK40S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EKXJ401ELL680MK40S
DigiKey Part Number
565-EKXJ401ELL680MK40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ401ELL680MK40S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EKXJ401ELL680MK40S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C