EKXJ401ELL390MJ45S
DigiKey Part Number
565-EKXJ401ELL390MJ45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ401ELL390MJ45S
Description
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
39 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXJ401ELL390MJ45S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
355 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
887.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.831" (46.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C