EKXJ251ELL820MJ40S
DigiKey Part Number
565-EKXJ251ELL820MJ40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ251ELL820MJ40S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL TH
Detailed Description
82 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXJ251ELL820MJ40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
495 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2375 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C