EKXJ251ELL181MM25S
EKXJ251ELL181MM25S
DigiKey Part Number
565-3505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ251ELL181MM25S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL
Detailed Description
180 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXJ251ELL181MM25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1375 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C