EKXJ221ELL391MM40S
DigiKey Part Number
565-EKXJ221ELL391MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ221ELL391MM40S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXJ221ELL391MM40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.59 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.5775 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C