EKXG401ETD100MJ20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 118
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EKXG401ETD100MJ20S
DigiKey Part Number
565-4257-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4257-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXG401ETD100MJ20S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C