EKWB451ELL470MJ40S
DigiKey Part Number
565-EKWB451ELL470MJ40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKWB451ELL470MJ40S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKWB451ELL470MJ40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
445 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
801 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C