EKWB401ELL680MK30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKWB401ELL680MK30S
DigiKey Part Number
565-EKWB401ELL680MK30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKWB401ELL680MK30S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKWB401ELL680MK30S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
954 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C