EKRB401VSN211MA41M
DigiKey Part Number
565-EKRB401VSN211MA41M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKRB401VSN211MA41M
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
210 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKRB401VSN211MA41M Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.013 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.713" (43.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C