EKMS601VSN151MA30S
DigiKey Part Number
565-EKMS601VSN151MA30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMS601VSN151MA30S
Description
CAP ALUM 150UF 20% 600V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMS601VSN151MA30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5158 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C