EKMS421VSN181MP40S is available for purchase but is not normally stocked.
Chemi-Con
In Stock: 600
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 400
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
Nichicon
In Stock: 254
Nichicon
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
180 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMS421VSN181MP40S
DigiKey Part Number
EKMS421VSN181MP40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMS421VSN181MP40S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMS421VSN181MP40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4872 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C