EKMS181VSN821MP40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
820 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMS181VSN821MP40S
DigiKey Part Number
EKMS181VSN821MP40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMS181VSN821MP40S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMS181VSN821MP40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.195 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C