EKMS181VSN102MR30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 991
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 61
In Stock: 0
TDK
Nichicon
In Stock: 101
Nichicon
In Stock: 80
1000 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMS181VSN102MR30S
DigiKey Part Number
EKMS181VSN102MR30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMS181VSN102MR30S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMS181VSN102MR30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.52 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.78 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C