EKMQ500ELL331MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKMQ500ELL331MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ500ELL331MJ16S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMQ500ELL331MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
615 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C