EKMM201VSN681MP45S
DigiKey Part Number
565-EKMM201VSN681MP45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM201VSN681MP45S
Description
CAP ALUM 200V POLAR
Detailed Description
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMM201VSN681MP45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.67 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C