EKMM201VSN561MP40S
DigiKey Part Number
565-EKMM201VSN561MP40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM201VSN561MP40S
Description
CAP ALUM 200V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMM201VSN561MP40S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.505 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C