EKMH500VSN562MQ40T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 199
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Similar
5600 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 59mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH500VSN562MQ40T
DigiKey Part Number
565-2892-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH500VSN562MQ40T
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.916 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
59mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C