EKMH451VSN821MA80T
DigiKey Part Number
EKMH451VSN821MA80T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH451VSN821MA80T
Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 303mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.73 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.9039 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
303mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C