EKMH451VQT122MB80T
DigiKey Part Number
EKMH451VQT122MB80T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH451VQT122MB80T
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 450V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - 5 Lead 207mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.5 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
5.005 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
207mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C