EKMH250VSD153MA30T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.191
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Nichicon
In Stock: 176
Nichicon
In Stock: 192
15000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 33mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH250VSD153MA30T
DigiKey Part Number
EKMH250VSD153MA30T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH250VSD153MA30T
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.27 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5316 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C