EKMH181VND222MA50T
DigiKey Part Number
EKMH181VND222MA50T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH181VND222MA50T
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 113mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.6 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
5.4 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
113mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C