EKMH160VSN123MQ30T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 442
In Stock: 0
12000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 55mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH160VSN123MQ30T
DigiKey Part Number
565-2835-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH160VSN123MQ30T
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4192 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C