EKMH100VSN333MR35T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
33000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 25mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH100VSN333MR35T
DigiKey Part Number
565-2824-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH100VSN333MR35T
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.28 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
3.5424 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C