EKHX401VSN251MP35S
DigiKey Part Number
565-EKHX401VSN251MP35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHX401VSN251MP35S
Description
CAP ALUM 250UF 20% 400V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKHX401VSN251MP35S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.81 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.3711 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C