EKHF451ELL101MM25S
DigiKey Part Number
565-EKHF451ELL101MM25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHF451ELL101MM25S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKHF451ELL101MM25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.035 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C