EKHF421ELL820MK35S
DigiKey Part Number
565-EKHF421ELL820MK35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHF421ELL820MK35S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL TH
Detailed Description
82 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKHF421ELL820MK35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.098 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C