EKHF401ELL221MM40S
DigiKey Part Number
565-EKHF401ELL221MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHF401ELL221MM40S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V TH
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKHF401ELL221MM40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.16 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.74 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C