EKHE421VSN731MA35Z
DigiKey Part Number
565-EKHE421VSN731MA35Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHE421VSN731MA35Z
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Detailed Description
730 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKHE421VSN731MA35Z Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.66 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C